Skål med lock, porslin, Kina, 1900-tal.

Dekor i rött och blått, med fyrkloade drakar som jagar den flammande pärlan bland molnformationer. Diameter 28 cm, höjd 18 cm.

Slitage. Nagg på skålens insida. Repor med färgförlust.

Utropspris
250 EUR