Gustaf Sahlholm

(Sverige, 1860-1929)
Gustaf Sahlholm
(Sverige, 1860-1929)

Salongsbord, gustaviansk stil, Gustaf L Sahlholm, Stockholm, 1924.

Ovalt bord fanerat med mahogny, intarsiadekor. Gallerkant. Kopplade ben. Etikettmärkt. Längd 73, bredd 55, höjd 76 cm.

Smärre slitage. Fläckar.

Formgivare

Gustaf Lambert Pontus Sahlholm var en av de skickligaste möbelsnickarna i Stockholm vid sekelskiftet 1900. Han gjorde mycket välgjorda och tidstrogna kopior av möbler från 1700-talet och 1800-talets början i gustaviansk- och empirestil. Storsamlaren Carl Robert Lamm beställde flera möbler av honom bland annat skåp i Georg Haupts gustavianska stil till Näsby slott 1911.

Utropspris
3 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14