Idolkort "Sportens stjärnor" Hemmets journal 1960-tal

Album i plast med tryckt text "Sportens stjärnor" Hemmets journal, innehåller 20 blad samt ett onumrerat med fyra bilder st, yttermått ca 16x12 cm

Smärre slitage på album samt något kantslitage på bladen.

Hemmets Journal gav i samband med olympiska spelen i Rom 1960 ut en serie samlarkort med olika idrottare. 20 ark ingick, korten satt ihop fyra st på varje ark. Det intressanta med dessa kort är att Cassius Clays dyker upp för första gången på ett samlarkort.

Utropspris
15 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13