Takkrona, gustaviansk stil, 1800-talets senare hälft

För sex ljus och ett sparljus. Senare elektrifierad för en ljuspunkt. Behängd med prismor och vridna mässingsband. Kronringen med lejonmaskaroner. Krönande kaskad. Diameter 80 cm, höjd ca 104 cm.
Talgfat av glas medföljer.

Delvis med äldre delar. Åldersrelaterat slitage, nagg. Några metallkrokar ersatta med tråd. Ställvis senare muttrar. Ej funktionstestad.

Klubbat pris
970
11 126
1 015
Utropspris
800 EUR
Budhistorik (29 bud)
5 maj 18:21
970 EUR
5 maj 18:21
950 EUR
5 maj 17:48
920 EUR
5 maj 17:47
900 EUR
5 maj 17:47
900 EUR
5 maj 17:13
870 EUR
5 maj 17:13
850 EUR
5 maj 17:12
841 EUR
5 maj 17:12
821 EUR
5 maj 17:12
801 EUR
5 maj 17:12
781 EUR
5 maj 17:11
761 EUR
5 maj 17:11
741 EUR
5 maj 17:11
721 EUR
5 maj 17:11
701 EUR
5 maj 17:10
681 EUR
5 maj 17:10
661 EUR
5 maj 17:10
641 EUR
5 maj 17:10
621 EUR
5 maj 16:06
601 EUR
5 maj 16:06
581 EUR
5 maj 15:36
560 EUR
5 maj 10:04
540 EUR
5 maj 8:47
520 EUR
5 maj 8:47
500 EUR
1 maj 13:03
420 EUR
30 apr 17:02
400 EUR
30 apr 13:35
300 EUR
28 apr 19:39
100 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492