Gucci

(Italien, Född 1921)
Gucci
(Italien, Född 1921)

Gucci, väska, "Miss GG Hobo"

Svart läder med guldtonade beslag. Avtagbar axelrem. Invändigt fodrad i ljus textil. Tre innerfack, varav ett innerfack med dragkedja. Märkt "GUCCI made in Italy" samt numrerad. 32 x 27 x 12 cm. Dustbag.

Slitage. Smärre fläckar.

Inköpskvitto medföljer.

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Klubbat pris
4 000
349
365
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
9
29 apr 18:02
4 000 SEK
29 apr 17:50
3 800 SEK
8
29 apr 15:49
3 600 SEK
28 apr 19:23
3 400 SEK
27 apr 21:12
3 200 SEK
27 apr 14:33
3 000 SEK
24 apr 23:00
2 800 SEK
24 apr 21:44
2 600 SEK
24 apr 20:39
2 400 SEK
24 apr 10:11
2 200 SEK
23 apr 9:30
2 000 SEK
22 apr 18:26
1 500 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79