Arne Jones E1299

Bordspendyl, Louis XVI-stil, Japy Frères & Cie, Frankrike, sent 1800-tal.

Förgyllt fodral med rik dekor av slingrande blad, luta och hjälm. Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror krönt av turturduvor. Urverket märkt Japy Frères & Cie. Bredd 20, djup 12, höjd 25,5 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Pendel med tennlagning. Smärre skrapmärken. Nyckel finns.

Utropspris
2 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38