Rund fällbar skiva med alrotsfanér. På svärtat pelarben med tredelad fot. Brännärkt Iac.Siölin Köping och Kungsör No 899. Diameter 83, höjd 71 cm.
Renoverad. Bordsskivan vickig och nästan lös mot foten. Krackelyr i den lackerade ytan. Ställvis något slitage.