Skåp, Japan, omkring år 1900.

Skåp, Japan, omkring år 1900.

Svartbetsat trä med rik skuren dekor av körsbärslom, liljor, drakar och mytologiska djur. Två lådor i nederdelen samt pardörrar med lås i överdele och däremellen öppna hyllor i olika nivåer. Bredd 130, djup 65, höjd 210 cm. Nyckel finns.

Ställvis slitage och ställvis fläckar. Sprickor och smärre skador.

Proveniens

Sven Hedins Fjärde centralasiatiska expedition.

Krönet löstagbart.

Utropspris
10 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?