Servisdelar, porslin, 7 delar, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

Dekorerade i underglasyrblått med olika motiv av flodlandskap samt blommor. Värmefat, 26,5 cm (handtag med lagning). Djup tallrik, 22 cm (spricka). Tallrik, 22,5 cm (sprickor). Ett par tallrikar, 22 cm (sprickor, nagg, krackelyr). Bärtallrik, 16,5 cm (retuscherade nagg). Kopp, höjd 5 cm (nagg).

Något slitage. Nagg. Fläckar. Sprickor. Glasyrmistor. Lagningar.

Utropspris
4 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?