Smörterrin, två koppar, ett fat och en kanna med lock, exportporslin, Kina, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått med motiv av trädgård respektive landskap.
Oktagonal smörterrin med skulpterade hänklar och lockknopp i form av blommor, höjd 9, längd 17,5 cm.
Koppar med senare förgyllning, höjd 6-6,5 cm. Fat diameter 13 cm.
Kanna med senare förgyllning, troligen ej ursprungligt lock, höjd 14 cm.

Smörterrin med lagad lockknopp. En kopp sprucken. KAnnan med lagat handtag och lagad lockknopp.

Klubbat pris
2 000
174
182
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
30 apr 1:18
2 000 SEK