Bordsgarnityr, 5 delar, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Bordsgarnityr i sex delar bestående av två urnor med lock, två kannor och en bordspendyl. Bemålat porslin med motiv av figurscener och blommor, fattningar och fodral av förgylld metall. Urtavla med arabiska siffror. Fodralet märkt PH Mourey. Höjd 29-51 cm. Nyckel finns.

Urverket ej funktionstestat och ej fullständigt genomgånget. Skador, lösa dekorelement. Nagg. Delar saknas.

Utropspris
6 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38