Bordspendyl, Mourey, Frankrike, sent 1800-tal.

Bronserad och förgylld zink. Rik dekor av växtornamentik samt jägare hållande en fågel. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Märkt Mourey. Bredd 42, höjd 40 cm. Nyckel finns.

Ställvis ytslitage. Smärre skador, delar saknas. Bristningar. Urtavla delvis missfärgad och med sprickor.

Utropspris
2 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?