Madeleine Pyk – en samling F769

Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen, Kaffeservis, 28 delar "Musselmalet"

12 st kaffekoppar, (11 modell 719 & 1 modell 1035)
1 Marmeladkopp, modell 719. Höjd 6 cm
1 Marmeladkopp, modell 919. Höjd 6 cm
13 st Kaffekoppsfat, modell 719. Diameter 12,5 cm
8 Assietter, modell 575. Diameter 15,5 cm
1 Sockerskål, modell 155, med lock, modell 154. Höjd 8 cm.
1 Gräddsnipa, modell 686.Längd: 12,5 cm
1 Gräddkanna, modell 561. Höjd 13 cm.
1 Kaffekanna med lock, modell 518 Höjd 24 cm
1 Sockerskål,oval med lock, modell 685. Läng 16 cm

Obetydligt ytslitage. Kaffekopp modell 1035 kantnagg. Kaffekanna med lock, modell 518 större nagg vid kannans pipa.

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK
Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13