Kristian Krokfors

(Finland, Född 1952)
Kristian Krokfors
(Finland, Född 1952)

Kristian Krokfors, "Spring".

Signerad Kristian Krokfors och numrerad 105/110. Färglitografi. P. 86 x 60 cm.

Ej examinerad ur ram. Något vågigt papper.

Konstnär

Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.

Auktionen avslutas
1 dag 3 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Placering: Västberga Allé 3. 126 30 Hägersten - T90