Malcolm Morley

(Storbritannien, 1931-2018)
Malcolm Morley
(Storbritannien, 1931-2018)

Malcolm Morley, "Devon landscape".

Signerad med blyerts och numrerad 36/63. Etsning och akvatint. Bildyta 54,5 x 74,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Morley Malcolm f. 1931, brittisk målare, verksam i New York. Studier vid Camberwell School of Art och the Royal College of Art 1955-1957. Efter att ha sett en utställning av samtida Amerikansk konst på Tate Gallery började han själv måla abstrakt expressionellt. 1958 flyttade han till New York, där han mötte Barnett Newman, som blev hans förebild. Han mötte också Andy Warhol och Roy Lichtenstein, varefter han övergick till ett fotrealistiskt måleri.

500
45
47
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
12 jul 17:25
500 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?