Anna Gardell-Ericson

(Sverige, 1853-1939)
Anna Gardell-Ericson
(Sverige, 1853-1939)

Anna Gardell-Ericson, tillskriven, "The Beach, Brighton".

Osignerad. Daterad 20/6 -26. Akvarell. Bär äkthetsintyg på etikett a tergo, utfärdat av Gösta Procopé. Bildyta 16,5 x 23,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Konstnär

Anna Gardell-Ericson var en svensk bildkonstnär född i Visby. Hon studerade i Stockholm och Paris där hon tog intryck av friluftsmåleriet. Gardell-Ericson rönte stora framgångar på salongen i Paris och i England. Hon målade främst i akvarell och hennes motiv är ofta hämtade från den Gotländska och Bohusländska kusten och Slottsskogen i Göteborg. Gardell-Ericson har även målat marina motiv som inte sällan har ett romantiskt skimmer över sig.Utförde redan under akademitiden akvareller med motiv från stockholmstrakten och Gotland. Inspirerad av det franska friluftsmåleriet avbildade hon landskapet omkring Paris och fortsatte efter giftermålet med Johan Ericsson och hemkomsten till Göteborg med att skildra den bohuslänska skärgården.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Göteborgs Konstmuseum.

1 000
89
95
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
14 jul 21:09
1 000 SEK
14 jul 21:09
700 SEK
14 jul 21:08
500 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?