Einar Nerman

(Sverige, 1888-1983)
Einar Nerman
(Sverige, 1888-1983)

Einar Nerman, "Barnens Dag Stockholm 1917".

Färglitografisk affisch. "Barnens Dag Stockholm den 22-23 Sept. 1917". A. Börtzells Tryckeri A.B., 1917. 89,5 x 60 cm. Oramad.

Kantskador. Revor.

Konstnär

Einar Nerman, som föddes 1888 i Norrköping och avled 1983 på Lidingö, var en svenskt tecknare och konstnär. Efter ett antal år vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm reste Nerman till Paris 1908 för att studera vid Académie Colarossi och 1909-1910 för Matisse. På 1920-talet vistades Nerman i London och ritade för tidskriften The Tatler, där han fick berömmelse för karikatyrer av tidens kändisar. Det är med dessa karikatyrer som Nerman idag har kommit att bli internationellt känd, dock är hans mest välkända och spridda skapelse etiketten till tändsticksasken Solstickan.

Klubbat pris
3 200
283
301
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
20 jul 20:29
3 200 SEK
19 jul 1:00
2 200 SEK
18 jul 21:50
2 000 SEK
16 jul 11:42
1 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?