Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen, Matservisdelar, 61 st, porslin, "Blå blomst", Danmark.

1 vas, modell 10/1803, höjd 14,5 cm.
1 gräddkanna, modell 10/1573, höjd 8cm.
1 sockerskål med lock, modell 10/1698, höjd 10 cm.
1 askfat, modell 10/1802, längd 9,5 cm.
1 rund skål med fot, modell 10/1532, höjd 6 cm, diameter 17, 5 cm.
1 rund skål, modell 577, diameter 21 cm.
1 skål, modell 576, höjd 6 cm.
1 oval uppläggningsfat, modell 10/1580, längd 26 cm.
1 skål med lock, modell 10/8572, höjd 11,5 cm.
12 kaffekoppar, modell 10/1549 med tillhörande fat, koppens diameter 7,5 cm, fatets diameter 13 cm.
12 assietter, modell 10/1625, diameter 17,5 cm.
6 fat, modell 624, diameter 25 cm.
12 fat, modell 621, diameter 22,5 cm.
6 djupare fat med vridna knäckar, modell 604, diameter 22 cm.
4 djupare fat, modell 604, diameter 20 cm.

1 extra fat modell 10/1549 tillkommer.
Fat modell 624 i nyskick.
Smärre bruksslitage.
Nagg på kanten på ett av faten, modell 10/1549

Formgivare

Utropspris
2 500 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?