Skålar, 6 st, fat 12 st, porslin, Kina, 1900-talets början.

Dekor i underglasyrblått, förgyllda detaljer, med motiv av drakar och fladdermöss. Skål diameter 12,5 cm, fat diameter 14,5 cm.

Helhetsintrycket är mycket gott. Smärre obetydliga glasyrmistor.

Utropspris
250 EUR