Arne Jones E1299

Spelbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.

Mahogny samt mahognyfaner. Beslag och listverk av mässing. Fällbar skiva. I sargen låda. Längd 88, bredd 43 (85), höjd 78,5 cm. Nyckel finns.

Renoverat. Smärre fanerskador och lagningar. Lackyta med märken. Droppbeslag saknas delvis. Ett ben med förstärkning. Nyckel finns.

Utropspris
5 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71