Kåsor, ett par, troligtvis Peder Matissen, 1900-tal.

Ett par kåsor i björk med dekor i renhorn med graverad dekor samt handtag i läder. Signerad PM. Längd 15 cm, med handtag ca 20 cm, bredd ca 9 cm.

Ställvis slitage.

Utropspris
2 500 SEK
Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13