Bordspendyl, nyrokoko, S Marti et Cie, Frankrike, 1800-talets mitt.

Fodral av förgylld mässing. Riklig dekor av voluter, bladverk och putto samt läsande dam med hund. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Urverket märkt Mention Honorable S Marti et Cie baktill. Med ställ och glaskupa. Pendel finns. Bredd 38 cm, djup 14 cm, höjd 49,5 cm.

Smärre sprickor på urtavlan. Åldersrelaterat slitage. Smärre fläckar och repor. Ej funktionstestad. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
300 EUR