KARTBOK, innehållande handkolorerade kopparstick, And. Åkerman 1768.

"Atlas Juvenilis, Geographiska Chartor". Har ägts av Gustaf Wahrendorff. 16,5 x 20.

Skador och slitage. Karta nr 2 och sista kartan över Sydamerika (sid 30) saknas. De sista c:a 10 kartorna med mörka fläckar. En baksida med tuschklotter (vapensköld) och en kartsida över Afrika med blyertsklotter.

Utropspris
1 500 SEK