Vas, Judaica, hebreisk text på Cairo-ware, mässing, koppar, silver. Egypten/Syrien, sekelskiftet 1800/1900.

Cairo-ware av mässing med dekor i silver och koppar, enligt den ursprungliga hebreiska texten, i tre kartuscher; "På den första dagen," "ska ni ta för er själva" "frukten av ett vackert träd".
Detta hänvisar till det bibliska budet i Tredje Moseboken 23:40 angående de fyra arterna (Arba Minim) som används under högtiden Sukkot, eller lövhyddofesten. Höjd 14 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre bucklor och repor.

Utropspris
250 EUR