Ek med detaljer i svartbetsad träintarsia, mahognyfanerad insida och hyllor. Längd 181 cm, djup 53 cm, höjd 90 cm.
En nyckelskylt saknas. Sned nyckel. Ett lås kärvar. Märken. Repor. Smärre skador. Nyckel finns.