Giovanni Battista Piranesi

(Italien, 1720-1778)
Giovanni Battista Piranesi
(Italien, 1720-1778)

Giovanni Battista Piranesi, etsning, troligtvis 1700-tal.

"Veduta del tempio Sibilla in Tivoli" ur serien "Vedute de Roma". Motiv 42 x 63 cm.

Ej examinerad ur ram. Smärre fläckar och veck. Lite guldad. Troligtvis beskruren längd kanterna.

Proveniens

Familjen Bonnier.

"Vedute di Roma" publicerades första gången 1747 och Piranesi skapade nya motiv till serien till och med sin död 1778.

Konstnär

Giovanni Battista Piranesi, Giambattista ibland kallad, var en italiensk konstnär, gravör och arkitekt. Han är känd för sina etsningar föreställande Roms ruiner, fantasistäder och fängelser. Kompositionerna har ofta starka kontraster mellan ljus och mörker. Piranesis son Francesco fullbordade och gav ut många av faderns verk efter dennes död.

Utropspris
3 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69