Curt Asker

(Sverige, 1930-2015)
Curt Asker
(Sverige, 1930-2015)

Curt Asker/Wallace Stevens "Elva dikter".

Bibliofilutgåva med 12 etsningar samt signerat och numrerat försättsblad. Signerade med blyerts och numrerade 4/10. Torrnål och akvatintetsning samt akvatintlavering, bladstorlek 41 x 28 cm. I träbox med plexiglas. Utgiven av Gedins förlag, 1992.

Något vågiga blad. Limning på plexiglaset har släppt något. Ej fullständigt genomgången.

Proveniens

Galleri Oijens Göteborg

Utropspris
2 500 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13