Stolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Stomme av bonad bok, med skuren dekor av akantus och blommor. Textilklädd sits och rygg. Sitthöjd 45, bredd 48, höjd 93 cm.

Senare klädsel. Något slitage och märken. Renoverad med retuscher. Förstärkningar. Torrsprickor. Ställvis maskstungen.

Utropspris
6 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13