Urnor ett par, Japan, 1900-talets första hälft, med pedestaler.

Balusterformade med smal hals och utsvängd mynning. Blomsterdekor med fåglar mot grön bakgrund, delvis krackelerad dekor. Hänklar i form fohundar med brokadbollar. Urnornas höjd 76 cm. Piedestalerna av hardwood med skuren dekor av blommor och drakhundar. Höjd 48, diameter 40 cm.

Ställvis ytsmuts och fläckar. Smärre nagg och sprickor. Ena med lagad, naggad och retuscherad fot. Piedestalerna med visst slitage,avslag och smärre lagningar.

Utropspris
5 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13