Spelbord, troligen Frankrike, 1800-tal.

Delvis svartmålad med intarsiadekor av olika träslag, infällda mässingslister och bronsbeslag. Filtklädd, vändbar skiva med förvaringsutrymme undertill. Bredd 86x46 cm. Höjd 79 cm.

Smärre fläckar. Smärre skador. Torrsprickor. Krackelyr. Repor.

Utropspris
300 EUR