Kanna, tenn, rokoko, 1700-talets mitt.

Rund bukig form med vridna knäckar. Höjd 32 cm.

Senare trähänkel. Åldersrelaterat slitage. Bristningar. Smärre bucklor. Knoppen aningen sned. Löst handtag.

Utropspris
250 EUR