Ampel, emaljerad metall, Qajardynastin (1789–1925).

Polykrom dekor av fåglar, blommor och bladverk. Diameter 31, höjd 17 cm (exklusive kedja).

Ställvis slitage. Emalj med skador.

Proveniens

Lennart Heymans (1918 – 1974) samling.
Lennart Heyman var utbildad inom orientaliska mattor från sin fars grossistfirma Heyman & Olesen i Stockholm. Heyman var en samlare och handlare av både antikviteter och orientaliska mattor och tog uppdrag som värderare av mattor i Sverige och utomlands, bl. a. för Sotheby’s och Christies i London. Affärslokalen låg på Birger Jarlsgatan 3 fram till hans död.

Utropspris
2 500 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38