Madeleine Pyk – en samling F769

Solfjäder, 1700-talets andra hälft.

Skärm av bemålat papper med pompejansk dekor och antikiserande figurscen som centralt motiv. Silverpaljetter längs med kanten. Stomme av pärlemor delvis täckt av försilvrade och förgyllda detaljer av metall. Dekor i form av ett kurtiserande par omgivet av blommor. Inramad och med skyddande glas. Längd ca 52, höjd 29 cm.

Åldersrelaterat slitage. Skador. Lösa delar. Ej examinerad ur ram.

Utropspris
3 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38