Salongsgrupp, 6 delar, empirestil, omkring år 1900

Bestående av soffa, två karmstolar, två stolar, samt salongsbord. Fanerad med masurbjörk samt med beslag i gulmetall. Stoppad klädd sits i blå textil. Soffa längd 150, djup 70, höjd 98, sitthöjd ca 50 cm. Stolar höjd 95, sitthöjd ca 50, karmstolar höjd 97, sitthöjd ca 50 cm. Bord 71 x 49, höjd 75 cm.

Märken, slitage, smärre fanerskador, fläckar. Bordet något ostadigt.

Utropspris
12 000 SEK