Stomme av valnöt med skuren dekor av akantuslöv och bladsnitt. Textilklädda sitsar och ryggar. Sitthöjd 41, bredd 65, höjd 95 cm.
Senare klädsel. Lagningar. Ett armlän något löst. Stommen med ställvis märken och något slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10