Madeleine Pyk – en samling F769

KUNGLIG MENU SAMT TÄNDSTICKSASKAR, Sverige, 1940-70-tal.

Diner du 22 novembre 1944, Drottningholm. Ask för "HM Konung Gustaf V cigaretter", tändsticksaskar för galamiddagar med Gustaf V:s namnschiffer, Gustaf VI Adolf och Louise resp Carl XVI Gustaf.

Detta föremål är en del av tema: Kungligt

Slitage, fläckar.

Utropspris
500 SEK