Mugg samt två muggar med lock, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-1800-tal.

Ett par muggar med dubbla flätade handtag samt lock, dekor av flodlandskap i underglasyrblått. Höjd 14 cm. Mugg med dekor av figurscen i emaljfärger med gulddetaljer, s.k. mandarindekor med motiv av figurscener från hovlivet. Höjd 14,5 cm.

Större mugg med nagg, lagning och sprickor.

Inga bud
0
0
0
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (0 bud)
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14