Tre stekfat och fem bärtallrikar, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått med olika motiv föreställande lotusblommor, trädgårdar och landskap. Fem bärtallrikar varav ett par, diameter 16,5 cm. Stekfat med tranor i trädgård längd 33 cm. Ett par stekfat med motiv av pagoder i flodlandskap, längd 38,5 cm.

Skador. Lagningar.

Utropspris
2 500 SEK