Gustaviansk

(Sverige, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)

Spegel, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Förgylld och bronserad. Spegelglaset flankerat av bladhölstrade kolonnetter. Dekorerad med bland annat stjärna inom lagerkrans. 131 x 64 cm.

Senare glas. Senare bronsering. Sprickor och lagningar. Fläckar. Något dekorbortfall.

Formgivare

Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.

1 000
95
109
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (6 bud)
4 jan 18:12
1 000 SEK
4 jan 11:35
700 SEK
2 jan 17:38
570 SEK
2 jan 14:28
520 SEK
31 dec 2025 19:55
450 SEK
31 dec 2025 10:07
400 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14