Kruka, glaserat stengods, Sydostasien, sen Mingdynasti/Qingdynasti.

Ovoid form med fyra hänklar. Täckt av brund glasyr. Höjd 27 cm.

En hänkel saknas. Nagg. Slitage.

Proveniens

Museiman och konsthistoriker Hans Eklund, Stockholm.
Privat samling.

Utropspris
4 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13