Kruka, glaserat stengods, Sydostasien, sen Mingdynasti/Qingdynasti.

Ovoid form med fyra hänklar. Täckt av brund glasyr. Höjd 27 cm.

En hänkel saknas. Nagg. Slitage.

Proveniens

Museiman och konsthistoriker Hans Eklund, Stockholm.
Privat samling.

Inga bud
0
0
0
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (0 bud)
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75