Kruka, glaserat lergods, Mingdynastin elle senare, Cizhou-typ.

Tunnformad med fyra dubbla hänklar. Dekorerad med brun glasyr på benvit botten. Höjd 29,5 cm.

Nagg. Krackelyr.

Proveniens

Museiman och konsthistoriker Hans Eklund, Stockholm.
Privat samling.

3 500
332
380
Utropspris
5 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
3 jan 17:36
3 500 SEK
3 jan 17:24
3 001 SEK
3 jan 17:24
2 750 SEK
28 dec 2025 5:36
350 SEK
28 dec 2025 3:52
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75