Parti porslin, 9 delar, Kina, 1800-tal.

Dekor i emaljfärger med olika motiv, bl.a. blommor och figurscener.
3 fat, diameter 13,5-14,5 cm.
1 ask med lock, diameter 8 cm.
4 skålar, diameter 9-10, höjd 3-5,5 cm.
1 vas med dekor i underglasyrblått, troligen för den Sydostasiatiska marknaden, höjd 6 cm.

Smärre slitage. Glasyrmistor. Ställvis krackelyr. Nagg.

Utropspris
3 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13