Bordsur, Moris, Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Av förgylld brons. Dekor med två putti fångandes två duvor. Rund emaljerad urtavla med romerska siffror märkt Moris Fant. de Bronzes, Paris. Bredd 45, höjd 50 cm.
emaljskador. Ej genomgången. Märken. Nyckel finns.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.