Snusflaskor, tre stycken, sten och ben samt glas, sen Qingdynasti/omkring 1900.

En i grön sten med relief vid sidorna, lock i metall med inläggningar, höjd 6,2 cm.
En i blå glasmassa med vit dekor av körsbärsblom och bambum höjd 5,7 cm.
En i ben med lock i metall med inläggningar, höjd 7,5 cm.

Slitage. Repor.

Proveniens

525
50
57
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (4 bud)
3 jan 15:07
525 SEK
2 jan 17:28
500 SEK
1 jan 15:18
310 SEK
31 dec 2025 10:19
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75