Fat, två stycken, rökelsekar, porslin samt ett par skedar, emalj, Kina, Qingdynastin.

Fat med konturerade bräm, på fot, polykrom dekor i famille rose med motiv av blommor och frukter, höjd ca 4, diameter 12-13 cm.
Rökelsekar med rundad form, genombrutet lock, dekor i famille rose med figurscener, höjd 5,5 cm.
Skedar, ett par, emalj på koppar, polykrom dekor med motiv av figurscener och inskription, längd 10,5 cm.

Nagg. Emaljskador.

Proveniens

800
76
87
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
1 jan 18:15
800 SEK
1 jan 18:15
500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75