Georges Braque

(Frankrike, 1882-1963)
Georges Braque
(Frankrike, 1882-1963)

"Ciel Gris II"

Georges Braque, efter, litografi, signerad G Braque och numrerad 118/275 med blyerts. Maeght Editeur Paris. Bildstorlek 22,5 x 9 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Fläckar.

Vallier, Maeght 1033

Konstnär

Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.

Auktionen avslutas
4 dagar 12 timmar
200
2 094
227
Utropspris
400 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 220 EUR. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
9 jan 19:33
200 EUR
9 jan 14:00
120 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Eino Ailoranta
Eino Ailoranta
Assisterande värderare
+358 (0)50 4764775

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - T6