Urna med lock / rökelsekar, grön sten, Kina, 1900-tal.

Rikt dekorerad med skuren dekor, locket krönt av fågel , sidorna med ett par fåglar med ringhänklar i sina näbbar. Höjd 15,5 cm. 19 cm inklusive träsockel.

Skador, dekorbortfall. Naturliga inneslutningar och skiftningar i stenen. Lock med lagning.

Proveniens

Generalkonsul Sigurd Teodor von Goës (1868-1926). Verksam vid Svensk-Norska Konsulatet i Shanghai i Kina.

Inga bud
0
0
0
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (0 bud)
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13