Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Servis, 15 delar, "i-serien", Iittala, Finland.

Bär tillverkarens etikett.

Kanna, höjd 25 cm, skål, diameter 22 cm, sex dricksglas, höjd 12 cm, sex skålar, diameter 10 cm.

Medföljer en vas av Tapio Wirkkala, höjd 24 cm.

Stora skålen med micronagg och smärre slitage.

Formgivare

Auktionen avslutas
5 dagar 22 timmar
300
29
33
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 350 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
14 jan 15:00
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V17