Kan inte nå servern
Temaauktioner online
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1953)
Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1953)

Bord, "Sturehof", Nola Industrier.

Metall. Rund skiva på tredelad pelarfot, diameter 80, höjd 75 cm.

Märken, slitage, repor, smärre bucklor.

Formgivare

Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 821
S
E
K
457
E
U
R
523
USD
Utropspris
2 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (17 bud)
7
3 jan 20:04
4 821 SEK
5
3 jan 19:24
4 621 SEK
4
A
3 jan 19:24
4 500 SEK
4
3 jan 17:58
4 400 SEK
6
3 jan 17:33
4 200 SEK
5
A
3 jan 17:33
4 000 SEK
5
3 jan 16:33
3 700 SEK
4
A
3 jan 16:33
3 500 SEK
4
29 dec 2025 22:01
3 400 SEK
2
A
29 dec 2025 22:01
3 200 SEK
2
29 dec 2025 8:55
3 070 SEK
3
A
29 dec 2025 8:55
2 870 SEK
3
28 dec 2025 17:54
2 700 SEK
2
A
28 dec 2025 17:54
2 500 SEK
3
28 dec 2025 17:54
2 500 SEK
2
28 dec 2025 7:44
1 800 SEK
1
27 dec 2025 13:02
300 SEK
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.